Czym jest i jak działa wena twórcza?

Wena twórcza jest pojęciem bardzo względnym i szerokim. Dla jednych jest czymś bardziej naturalnym i przychodzi dość szybko, inni z kolei zmagają się z jej brakiem a jeszcze inni uznają ją za mit. Kreatywność umysłu może być uaktywniana na wiele sposobów.

O znaczeniu inspiracji

Inspiracja często przychodzi z zaskoczenia i w najmniej spodziewanym momencie. Można jej zaczerpnąć nawet podczas spaceru, grania w gry lub słuchania audiobooków. Zastanówmy się przez chwilę jak wiele razy zdarzyło nam się nagle wpaść na jakiś niespodziewanie dobry pomysł podczas najbardziej przypadkowych codziennych czynności. Często inspiracja przychodzi niespodziewanie, ale równie często pojawia się wtedy kiedy pojawia się w naszym otoczeniu ku temu dość wiele pozytywnych przesłanek. Co to dokładnie oznacza?

Warto porzucić schematy i rutynę

Jeśli wychodzimy poza określony schemat myślenia lub rutynę, która nas otacza i zaczynamy uczyć się na przykład zupełnie nowych rzeczy niż te, które dotychczas były naszą codziennością – wtedy często dowiadujemy się zupełnie nowych, nieznanych nam dotąd rzeczy, zaczynamy zgłębiać i poszerzać wiedzę z kolejnych obszarów, zapewne zadajemy wiele pytań i nasza baza informacji naturalnie staje się bogatsza. Może mieć na to wpływ zarówno nauka, rozwój osobisty, podjęcie nowej aktywności, znalezienie nowego obszaru zainteresowania, nowego hobby a często także zmiana otoczenia – poznanie nowych ludzi, społeczności, kultur czy mniejszości.

Nowe przeżycia to nowe doświadczenia a te z kolei uaktywniają w nas nowe emocje, które z kolei uzewnętrzniamy w wenie twórczej. Wszystko to, co dotychczas było dla nas nieznane może stać się inspiracją do wyciągnięcia nowych wniosków w tym obszarze a co za tym idzie – zmiany naszego punktu widzenia i stymulacji weny twórczej. Wszyscy uczymy się przez całe życie i codziennie mniej lub bardziej świadomie pochłaniamy nową dawkę informacji a ta dawka sprawia, że mamy coś więcej do przekazania i opowiedzenia. Właśnie w ten sposób uruchamia się kreatywność i uaktywnia pozornie nawet najbardziej uśpiona wena twórcza.