Rozmowa rekrutacyjna – jak się do niej przygotować?

Rozmowa rekrutacyjna – jak się do niej przygotować?

Rozmowa o pracę jest nieodłącznym elementem aplikowania na jakiekolwiek stanowisko. To właśnie wtedy po raz pierwszy poznajemy naszego potencjalnego pracodawcę, lub też – co jest coraz częstsze – taką rozmowę przeprowadza z nami rekruter, czy też rekruterka. To, jak wypadniemy podczas takiej rozmowy, jest często zależne od tego, czy zostaniemy zatrudnieni, czy też nie. Nic więc dziwnego, że sama myśl o rozmowie rekrutacyjnej wzbudza u wielu osób ogromny lęk i stres. Do rozmowy rekrutacyjnej można, a wręcz nawet powinno, się przygotować. Warto więc poznać najpopularniejsze pytania, jakie zadawane są osobom aplikującym na dane stanowisko podczas rozmowy o pracę.

Czego się spodziewać na rozmowie o pracę.

To, jakie pytania usłyszysz na swojej rozmowie o pracę, jest w znacznym stopniu uzależnione od tego, na jakie stanowisko aplikujesz. Oprócz typowo ogólnikowych pytań, takich jak powód decyzji o zmianie dotychczasowej pracy, powody, dla których powinieneś/powinnaś zostać zatrudniona, mogą Ci również zostać zadane bardziej ścisłe pytania dotyczące stanowiska, o które się ubiegasz. Sprawdzona może być Twoja wiedza, która wymagana jest na Twoim stanowisku. Podczas rekrutacji, pracodawca czy też rekruter mogą Cię również poprosić o wykonanie jakiegoś zadania próbnego. Tak więc na przykład ubiegając się na stanowisko doradcy klienta, możesz zostać poproszony o odegranie scenki klient/sprzedawca.

Najpopularniejsze pytania, które zadawane są podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Każda firma rządzi się innymi zasadami, podobnie jest i podczas przeprowadzania rozmów rekrutacyjnych. Są jednak pytania, które zadawane są praktycznie na wszystkich rozmowach o pracę.

  • Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?
  • Powód, dla którego postanowiłeś zaaplikować na dane stanowisko.
  • Jeżeli jesteś obecnie zatrudniony, a mimo to rozglądasz się za nową pracą – spodziewaj się, że nie umknie to uwadze rekrutora, który z całą pewnością spyta Cię o powody takiej decyzji.
  • Jakie są Twoje mocne/słabe strony?
  • Podczas przeprowadzania rozmów rekrutacyjnych bardzo często pada prośba o to, by opisać swoją osobę. Jest to nic innego jak okazja do tego, by zwyczajnie się „sprzedać” i przedstawić w jak najlepszym świetle.
  • Sukcesy zawodowe, porażki lub wyzwania, z którymi przyszło Ci się w przeszłości zmagać.
  • Oczekiwania finansowe – jeżeli nie zostały one z góry określone przez pracodawcę w ogłoszeniu, z całą pewnością możesz spodziewać się również i tego pytania.