Jak pogodzić studia z pracą?

Studia są jednym z ważniejszych momentów życia każdego młodego człowieka – wszak to właśnie wtedy ważą się przyszłe losy wielu osób, w szczególności związane z ich dalszą ścieżką zawodową. Wydawać by się mogło, że jest to więc okres, który należy całkowicie poświęcić tylko i wyłącznie nauce. Nie wszyscy jednak mogą liczyć na wsparcie finansowe ze strony rodziny, toteż podjęcie zatrudnienia jest czymś niezbędnym. Inni z kolei pragną zdobyć środki na własne, dodatkowe potrzeby. Bez względu na to, czym się motywujemy – praca podczas studiów to doskonały sposób na to, by zaznać pierwszych uroków dorosłego życia a przy tym zdobyć cenne doświadczenie zawodowe – tylko jak to wszystko ze sobą pogodzić?

Studia zaoczne, a dzienne.

Pogodzenie życia zawodowego z dalszą edukacją w trybie zaocznym nie stwarza praktycznie żadnych problemów, ponieważ na obydwa sprawunki pozostaje nam wystarczająca ilość czasu. Sytuacja jednak komplikuje się wtedy, gdy mowa o studiach dziennych, na których to istnieje z góry ustalony harmonogram zajęć. W zdecydowanej więc większości przypadków praca na pełen etat, a więc 40 godzin w tygodniu, jest czymś, co będzie praktycznie niemożliwe do pogodzenia ze studiami. Pozostaje więc praca weekendowa, dorywcza lub z nocnymi zmianami.

Wady oraz zalety pracy podczas studiów.

Zaznaczmy, że zarówno wady, jak i zalety odnosić się będą jedynie do studentów dziennych, a nie zaocznych, którzy poszczycić się mogą znacznie większą ilością czasu.

Wady.

Niewątpliwie największą wadą pracy podczas studiów jest fakt, że nasz czas ulega znaczącemu ograniczeniu. Odpadają więc częste spotkania ze znajomymi czy akademickie imprezy, jeżeli chcemy jeszcze znaleźć czas na to, co najważniejsze podczas studiów – a więc naukę.

Zalety.

Największą zaletą jest przede wszystkim to, że posiadamy stałe źródło dochody i stajemy się tym samym bardziej niezależni. Równie istotne jest to, że uzyskujemy cenne doświadczenie – wiele firm przyjmuje studentów na praktyki, które związane są z wybranym przez nich kierunkiem studiów.