Czy można zwalczyć uczucie stresu przed publicznymi występami?

Najpewniej każdemu z nas w życiu zdarzyło się, że zmuszeni byliśmy występować przed szerszą publicznością – czy to na apelu, przedstawieniu w czasach szkolnych, czy podczas prezentacji nowego projektu przed resztą pracowników. O ile nie jesteśmy typem osoby, która uwielbia być w centrum uwagi, czy też nie przejawiamy cech urodzonego lidera, to bez większych wątpliwości można przyznać, że nie jest to doświadczenie w żadnym stopniu przyjemne. Czy można więc pokonać stres towarzyszący przy publicznych wystąpieniach?

Stres podczas publicznych występów.

Wszyscy doskonale znamy uczucie stresu, jaki towarzyszy podczas publicznych wystąpień. Głos staje się łamliwy, czy też wręcz z trudem jesteśmy w stanie cokolwiek z siebie wydusić. Dodajmy do tego drżenie mięśni, nadmierną potliwość czy doskonale widoczne rumieńce na policzkach. Nic z wymienionych rzeczy nie sprawi, że potencjalni klienci, czy też pracownicy potraktują nas poważnie. Mimo wszystko – stres jest wręcz niezbędny, gdyż nic nie motywuje do działania tak bardziej, jak właśnie stres.

Sposoby na poradzenie sobie ze stresem.

Niestety, ale w przypadku wystąpień publicznych doskonale sprawdza się znane powiedzenie – praktyka czyni mistrza. Tylko i wyłącznie regularne udziały w wystąpieniach publicznych pozwolą zminimalizować uczucie odczuwanego stresu. Nie oznacza jednak, że nie jesteśmy w stanie zdziałać nic więcej – przede wszystkim, należy być jak najlepiej przygotowanym, warto także odgrywać swoiste scenki przed lustrem. Pamiętajmy także o tym, by zawsze mieć przy sobie notes z notatkami – stres może łatwo przyprawić o zanik pamięci. Im lepiej się przygotujemy, tym większą pewność będziemy odczuwać, co bezpośrednio przełoży się na zredukowanie stresu.