Wiele osób pracujących na określonych stanowiskach może w pewnym momencie swojego życia odczuwać ogromną rutynę. Wykonywane, codzienne w pracy czynności niczym się nie różnią, a czasem tak bardzo wchodzą w nawyk, że potrafimy wykonywać je niemal automatycznie. Czy rutyna w pracy jest czymś negatywnym?
Rutyna – przez jednych uwielbiana, przez innych znienawidzona.
Powtarzalne, proste czynności są przez niektórych uwielbiane – z kolei osoby cechujące się znacznie wyższym poziomem energii mogą z tego powodu odczuwać frustrację. Rutynowe zadania i czynności same w sobie nie są złe, natomiast mogą bezpośrednio przełożyć się na jakość wykonywanej pracy, jak i sprawić, że nasza kariera zwyczajnie stanie w miejscu. Przede wszystkim wynika to z faktu, że nie zdobywamy nowej wiedzy – proste, rutynowe czynności nie wymagają od nas szukania niekonwencjonalnych rozwiązań czy sposobów na poradzenie sobie z danym problemem lub zadaniem. Oczywiście – rutyna na niektóre osoby może działać zupełnie odmienne, zwłaszcza na te, które cenią sobie ogólny porządek i jasność w kwestii wykonywanej pracy.
Jak poradzić sobie z rutyną?
Jeżeli rutyna nam zwyczajnie odpowiada – najzwyczajniej w świecie nie ma sensu podejmować z nią walki. Nie ukrywajmy również, że praktycznie nikt nie lubi zmian – czasami jednak są one nieuchronne, a innym razem mogą wnieść wiele dobrego dla naszego życia. Jeżeli dostrzegliśmy więc w naszej pracy rutynę, nie bójmy się jej przeciwdziałać. Na samym początku dobrze jest wprowadzić zmiany, co do sposobu wykonywanej pracy – nic również nie stoi na przeszkodzie, by poprosić pracodawcę o możliwość uzyskania dodatkowych zadań, czy znalezienia odmiennych sposobów umożliwiających wykonanie danej pracy.