Agencja pracy tymczasowej – wady i zalety

Działalność agencji pracy można porównać do usług, które świadczone są przez urząd pracy. Taka agencja pomaga więc w wyszukiwaniu miejsc pracy i rekrutowaniu potencjalnych pracowników na dane stanowiska. W przypadku jednak agencji pracy tymczasowej jest ona jednak jednocześnie i pracodawcą, chociaż pracownik skierowany zostaje w zupełnie inne miejsce.

Na czym polega działalność agencji pracy tymczasowej?

Działalność takiej agencji opiera się na pozyskaniu pracownika, zatrudnienia go i następnie przekazania firmie, w której pełnić on będzie określone obowiązki. Jak więc możemy zauważyć, pracodawcą danego pracownika jest więc agencja, a nie firma, do której zostaje skierowany.

Czym jest praca tymczasowa?

Jest to dosyć specyficzna forma zatrudnienia, odwołując się do zapisków w ustawie, jest to rodzaj pracy, który wykonywany jest przez czas nie dłuższy, niż ten, który został określony w ustawie. Praca tymczasowa najczęściej nosi znamiona pracy sezonowej, okresowej lub doraźnej. Wyróżnić więc możemy pracę przy sezonowych zbiorach. Nie oznacza to jednak, że na potencjalnych pracowników czego tylko i wyłącznie taki zakres obowiązków – niektóre agencje zatrudniają także pracowników na stanowiska administracyjne lub biurowe.

Zalety korzystania z agencji pracy tymczasowej.

Niewątpliwą zaletą jest możliwość zdobycia doświadczenia, jak i samej pracy, przez osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z rynkiem pracy, a więc na przykład studentów. Pracownik zatrudniony przez agencję na umowę tymczasową, zyskuje także możliwość dalszej współpracy z danym pracodawcą po zakończeniu umowy. Umowa o pracę tymczasową zapewnia pracownikowi wszystkie świadczenia i składki.

Wady korzystania z agencji pracy tymczasowej.

Niestety, ale nie zawsze możemy natrafić na uczciwą agencję pracy, toteż przed podjęciem decyzji o ewentualnej współpracy, należy w pierwszej kolejności przeczytać opinie innych osób na jej temat. Równie istotną wadą korzystania z usług agencji pracy tymczasowej jest to, iż nie możemy być pewni co do stabilności swojego zatrudnienia. Firma, w której pracujemy na umowie tymczasowej, nie ma obowiązku zatrudnienia nas po jej zakończeniu. Większość usług agencji pracy tymczasowej jest przede wszystkim skierowana do osób, które nie posiadają żadnego doświadczenia i specjalnych kwalifikacji – ogromnym minusem jest więc wysokość potencjalnych zarobków.