Poszukiwanie pracy – jak wzmocnić swoją pozycję na rynku pracy?

W wielu miejscach Polski pracowników zwyczajnie brakuje, a jednak sporo osób ma problem ze znalezieniem odpowiedniej oferty zatrudnienia. Mowa tu przede wszystkim o osobach, które nie posiadają żadnego doświadczenia zawodowego i kwalifikacji. Ponadto – nie wszystkie oferty pracy zwyczajnie mogą nam odpowiadać. Co zrobić, jeżeli nie mamy jasno obranej ścieżki zawodowej i odpowiednich kwalifikacji?

Skorzystaj z usług Urzędu Pracy.

Urząd pracy świadczy usługi związane nie tylko z pośrednictwem pracy, lecz także pomocą ze strony doradcy zawodowego. Ponadto – corocznie organizowane są różnego rodzaju specjalistyczne kursy i szkolenia, które w znaczący sposób mogą wzmocnić naszą pozycję w oczach potencjalnego pracodawcy. Do urzędu pracy zgłaszają się także firmy i instytucje państwowe, które poszukują stażystów. Skorzystanie z takiej oferty może być niezwykle cennym doświadczeniem zawodowym, a po odbytym stażu mamy sporą szansę na realne zatrudnienie w danej firmie.

Określ branżę i stanowisko.

Należy skupić się na tym, co jest naszą mocną stroną, jakimi umiejętnościami dysponujemy i następnie dopasować je do określonej branży i stanowiska na rynku pracy. Równie istotne jest podkreślanie atutów i umiejętności, które są niezwykle cenne dla pracodawcy z danej branży w swoim CV.

Skorzystaj ze szkoleń i kursów.

  • W internecie dostępnych jest wiele ofert szkoleniowych i kursów, które sprawią, że nie tylko zdobędziesz nową wiedzę, lecz także nabędziesz niezbędne umiejętności. Większość takich kursów kończy się uzyskaniem specjalistycznego certyfikatu.

Nie poddawaj się.

Pamiętaj, że nawet jeżeli dana firma nie skontaktowała się z Tobą po tym, jak przesłałeś swoje CV, wciąż może zrobić to podczas kolejnej rekrutacji. Większość firm zatrzymuje CV od kandydatów, których wcześniej odrzuciła.