Praca za granicą – na co należy uważać?

Wyjazd do zagranicznego kraju celem podjęcia w nim pracy jest najczęściej motywowany kwestiami zarobkowymi jak i możliwością zdobycia cennego doświadczenia, które ułatwi nam poszukiwanie pracy na rodzimym rynku. Chcąc podjąć się pracy za granicą, należy jednak pamiętać o pewnych zasadach bezpieczeństwa – na co więc zwracać uwagę poszukując pracy?

Szukaj pracy za granicą na portalu europa.jobs

Czerwona lampka – czyli na to trzeba uważać.

Niestety, ale nie brakuje ludzi nieuczciwych. Nie inaczej jest w przypadku firm czy agencji pracy poszukujących pracowników do pracy za granicą. Nierzadko zdarza się, że rzeczywistość po przyjeździe do rzekomego miejsca pracy nie ma nic wspólnego z tym, co było opisywane przez pracodawcę.

  • Podane przez pracodawcę zarobki są nazbyt wysokie do realiów panujących na rynku lub do stanowiska, na którym będziesz pracować.
  • Brak informacji co do warunków zakwaterowania lub wręcz nazbyt atrakcyjne ich przedstawienie. W większości przypadków trafisz do hotelu dla pracowników, gdzie często w jednym pomieszczeniu mieszka wiele osób różnej narodowości.
  • Możliwość podpisania umowy, dopiero gdy dotrzesz na miejsce pracy – w tym momencie powinieneś całkowicie odrzucić samą myśl o tym, by podjąć się współpracy z takim pracodawcą.
  • Mały zakres obowiązków i brak konieczności posiadania jakiegokolwiek doświadczenia.

Oprócz zweryfikowania samej oferty równie ważne jest uzyskanie informacji o samej firmie poszukującej pracownika. Zwróć więc uwagę, czy posiada ona własną siedzibę, stronę internetową lub cokolwiek, co mogłoby ją uwiarygodnić. Pomocne będzie przeczytanie opinii byłych pracowników, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z daną firmą.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Jeżeli planujemy wybrać się do innego kraju celem podjęcia pracy zarobkowej, warto odszukać osobę, która podobną decyzję także rozważa – we dwoje raźniej! W szczególności, jeżeli chodzi o pracę sezonową, a więc najczęściej polegająca na zbiorze owoców czy warzyw.