własny biznes

Etat czy własny biznes – co bardziej się opłaca?

Praca na własny rachunek jest marzeniem wielu Polaków pracujących dla kogoś. Jednak jeszcze do niedawna mało kto decydował się na taki krok. W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi zakłada działalność gospodarczą i rezygnuje z pracy na umowie. Czy to opcja dla każdego? Co jest lepsze etat czy własny biznes? Na to odpowiemy poniżej.

Plusy i minusy pracy na etacie

Umowa o pracę ma wiele zalet. Przede wszystkim pracując na etacie mamy poczucie bezpieczeństwa, gdyż otrzymujemy stałe wynagrodzenie. Ponadto płatny urlop i opieka socjalna. Wiele firm oferuje także swoim pracownikom dodatkowe benefity takie, jak karta Multisport, dzięki której mamy wstęp do różnych klubów fitness, siłowni czy basenów. Często też pracodawcy oferują nam dodatkową opiekę medyczną, która kosztuje nas grosze.

Jednak praca na etacie ma również swoje wady. Przede wszystkim pracując w czyjejś firmie mamy nad głową szefa. Musimy się więc dostosować do jego zasad. Przychodzić do pracy o określonej porze, kończyć ją o konkretnej godzinie, wywiązywać się na bieżąco ze swoich obowiązków, a często także znosić gorszy nastrój przełożonego.

Większość osób, która pracuje na własny rachunek, podaje właśnie wyżej wymienione podwody w momencie, gdy zapytamy ich, dlaczego założyli własny biznes.

W czym własny biznes jest lepszy od etatu?

Przede wszystkim nie mamy nad sobą szefa, bo sami nim jesteśmy. Jest to dla wielu osób duża psychiczna ulga, gdyż mamy swobodę w działaniu. Nikt nie mówi nam co i kiedy mamy robić. Może to jednak być pułapką dla mało zdyscyplinowanych osób. Nie możemy bowiem całkowicie odpuścić obowiązków służbowych, gdyż nie zarobimy na swoje utrzymanie. Plusem jest także brak sztywnych godzin pracy. Możemy pospać rano i zacząć pracę później niż koledzy i koleżanki pracujący na etacie.

Własny biznes ma jednak także wady. Przede wszystkim musimy sami opłacać sobie składki ZUS oraz podatek. Ponadto o ubezpieczenie chorobowe również musimy zadbać samodzielnie. Nasza emerytura w porównaniu z osobami pracującymi na umowie o pracę będzie niższa. Zakładając własny biznes, musimy także zdawać sobie sprawę z tego, że nasze dochody są mniej pewne, jak w przypadku pracy na etat. W jednym miesiącu mogą być zdecydowanie wyższe, żeby w następnym mocno spaść.

Etat czy własny biznes?

To zależy od nas samych. Od naszego charakteru, samodyscypliny oraz możliwości. Jedni będą szczęśliwymi etatowcami, którzy nie muszą martwić się niczym innym, tylko obowiązkami służbowymi, które ktoś im zlecił. Inni zaś będą świetnie sprawdzać się w roli swojego szefem. Opłacanie składek nie będzie stanowiło dla nich problemu i zarobią na własnej działalności wymarzone pieniądze.

Jeśli chcecie założyć własny biznes, to zapoznajcie się z tym artykułem. Dowiecie się z niego między innymi tego, ile tak naprawdę kosztuje założenie własnej działalności gospodarczej.