rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna – najczęściej zadawane pytania

Rozmowa kwalifikacyjna to dla większości z nas bardzo stresująca sytuacja. Jesteśmy bowiem na upragnionym przez nas spotkaniu i chcemy wypaść jak najlepiej. Każde takie spotkanie wygląda nieco inaczej. Jednak rekruterzy bardzo często zadają poniższe pytania. Pomożemy wam się do nich przygotować, dzięki czemu wypadniecie dobrze na rozmowie kwalifikacyjnej.

Rozmowa rekrutacyjna – typowe pytania

Osoby rekrutujące nowych pracowników chcą nas chociaż odrobiną poznać. Chcą wiedzieć nie tylko, gdzie ostatnio pracowaliśmy, lecz także, jakimi jesteśmy ludźmi. W ten sposób sprawdzają, czy nadajemy się do istniejącego już zespołu. Zadają oni więc takie pytania, jak:

  • Mógłby Pan/ Mogłaby Pani opowiedzieć coś o sobie? – to pytanie ma przede wszystkim za zadanie rozluźnić atmosferę. Często jednak wśród kandydatów do pracy budzi wielki niepokój. Najlepiej przygotować się do odpowiedzi już wcześniej. Opisać w skrócie zarówno swoje życie zawodowe, jak i prywatne;
  • Jakie są Pana/Pani słabe strony? – to podchwytliwe pytanie. Przede wszystkim nie możemy odpowiedzieć, że nie mamy żadnych słabych stron. Jednak opowiadanie o spóźnieniach czy wybuchach złości także nie jest dobrym pomysłem. Najlepiej znaleźć jedną taką cechę, która może być zarówno naszą wadą, jak i zaletą. Ponadto warto wspomnieć, że pracujemy nad poprawą naszej słabej strony.

Rozmowa kwalifikacyjna – pytania o motywację

Jeśli chcemy, by nasza rozmowa kwalifikacyjna była mniej stresująca, musimy się odpowiednio do niej przygotować. Rekruterzy bardzo często zadają pytania, na które możemy mieć już gotowe odpowiedzi. Należą do nich między innymi kwestie motywacji zmiany pracy. Możemy usłyszeć między innymi:

  • Dlaczego chce Pan/Pani zmienić dotychczasową pracę? – to kolejne podchwytliwe pytanie, które stosują osoby rekrutujące pracowników. Sytuacje w firmach są bowiem różne i rekruterzy bardzo dobrze zdają sobie z tego sprawę. Przyjmuje się jednak zasadę, że nie mówi się źle o swoich byłych pracodawcach. Podczas odpowiedzi skupmy się więc na doświadczeniu, które nabyliśmy w poprzedniej pracy oraz chęci rozwoju.
  • Dlaczego chce Pan/Pani u nas pracować? – do odpowiedzi możemy się dobrze przygotować. Znajdźmy jedną pozytywną cechę firmy, w której przeprowadzana jest rozmowa kwalifikacyjna i jej się trzymajmy. Stosowanie ogólników nie będzie tutaj mile widziane.