praca zdalna

Praca zdalna – jak być wydajnym pracując w domu?

Jeszcze jakiś czas temu praca zdalna nie była popularnym rozwiązaniem w naszym kraju. Jednak sytuacja na całym świecie zmusiła nas do takiej formy pracy. Część z nas wróciła do biura, ale inni nadal zostali na home office. Poniżej podpowiadamy jak pracować z domu efektownie.

Miejsce pracy

Na łamach naszego portalu pisaliśmy już o tym, co dla pracownika jest korzystniejsze – praca stacjonarna czy zdalna. Jeśli zdecydujemy się na tę drugą opcję, musimy więc zadbać o swoje miejsce pracy. Możemy oczywiście wykonywać swoje obowiązki służbowe z łóżka. Gwarantujemy jednak, że nie będzie to najbardziej efektywna praca, na jaką nas stać. W związku z tym musimy przygotować sobie miejsce pracy. Najlepiej byłoby, gdybyśmy mieli w domu osobne pomieszczenia, w którym urządzimy swoje domowe biuro, ale zdajemy sobie sprawę, że nie każdy może sobie na to pozwolić. Wystarczy więc osobne biurko ustawione tak, aby nikt ani nic nie rozpraszało naszej uwagi.

Praca zdalna = planowanie czasu

Podczas pracy z domu możemy odnieść wrażenie, że czas leci zdecydowanie szybciej i z niczym nie możemy zdążyć. Problem nie polega jednak na szybciej biegnącej wskazówce zegarka, tylko na multitaskingu, w który większość z nas popada podczas pracy zdalnej. Zamiast siedzieć za biurkiem i dopinać projekt, obieramy ziemniaki na obiad albo odkurzamy podłogę. Jeśli nasz dzień właśnie tak wygląda, musimy każdego ranka planować nasze zadania zawodowe oraz czas ich realizacji. Wtedy będziemy mieli możliwość zajęcia się domowymi obowiązkami po pracy.

Musimy też pamiętać, żeby w swoim planie dnia wziąć pod uwagę przerwy w pracy. Siedzenie kilka godzin ciurkiem przed monitorem i zajmowanie się wyłącznie pracą sprawi, że staniemy się mało efektywni.

Wychodzenie z domu jest bardzo ważne!

Kiedyś musieliśmy codziennie rano wychodzić do biura. Dostarczało to naszemu organizmowi nie tylko niezbędnej aktywności fizycznej, lecz także dzięki temu utrzymywaliśmy kontakty z innymi ludźmi. Praca zdalna pozwala nam na wykonywanie obowiązków z domu, więc nie musimy codziennie z niego wychodzić. Jest to jednak zgubne myślenie. Po pierwsze nasz organizm potrzebuje ruchu. Nie musimy oczywiście od razu zapisywać się na siłownię, ale codzienny spacer lub zakupy bez samochodu dobrze nam zrobią. Ponadto, kiedy wyjdziemy z domu, na pewno spotkamy inne osoby, z którymi możemy porozmawiać. Jest to równie ważne co aktywność fizyczna. Człowiek bowiem jest istotą społeczną i potrzebuje kontaktu z innymi do utrzymania zdrowia psychicznego.