praca zdalna czy stacjonarna

Praca zdalna czy stacjonarna – co jest korzystniejsze dla pracownika?

Przed 2020 rokiem i pandemią koronawirusa praca zdalna nie była zbyt popularna. Większość z nas codziennie rano jechała do biura, żeby wykonywać swoje obowiązki służbowe. Jednak jakiś czas temu okazało się, że niektóre z nich, a nawet większość możemy wykonywać z domu. Co jest dla nas korzystniejsze – praca zdalna czy stacjonarna?

Praca zdalna czy stacjonarna – co lepsze?

Jedno jest pewne. Większość pracodawców uważa, że lepszym wariantem jest praca stacjonarna. Aczkolwiek jeśli chodzi o pracowników, sprawa nie jest taka prosta. W tym wypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy praca zdalna czy stacjonarna jest lepsza. To, który rodzaj pracy jest dla nas bardziej korzystny, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od naszego charakteru i indywidualnych predyspozycji. Duży wpływ na to ma również rodzaj wykonywanej przez nas pracy.

Praca zdalna – dla kogo?

W 2020 roku, kiedy rząd ogłosił narodową kwarantannę, wielu z nas ucieszyło się, że nie będzie musiało jeździć do biura. U niektórych entuzjazm nie utrzymał się jednak zbyt długo. Dlaczego? Okazało się bowiem, że praca zdalna nie jest taką sielanką, jak się nam wydawało. Połączenie obowiązków służbowych z domowymi nie jest wcale łatwym zadaniem. Część osób poczuła się również bardzo wyizolowana od społeczeństwa, co wpłynęło na ich produktywność.

Biorąc pod uwagę powyższe, dochodzimy do prostego wniosku. Praca zdalna nie jest dla każdego. Możemy się na nią zdecydować, jeśli cenimy sobie wykonywanie obowiązków w ciszy i spokoju. Jest to dobre rozwiązanie dla introwertyków.

Drugim bardzo ważnym aspektem jest samodyscyplina. W domu nikt bowiem nie stoi nam nad głową, nie mamy w pokoju obok szefa, który na bieżąco sprawdza, czy pracujemy. Sami musimy zmotywować się do wykonywania naszych służbowych obowiązków.

Praca zdalna czy stacjonarna – dla kogo druga opcja?

Na pracę stacjonarną powinniśmy się zdecydować, kiedy do dobrego samopoczucia potrzebujemy towarzystwa innych ludzi. Nie od dzisiaj bowiem wiadomo, że ekstrawertycy są bardziej produktywni w towarzystwie. Kiedy zostają sami, nie mają siły na nic i nie potrafią się skupić na pracy.

Ponadto na pracę stacjonarną powinniśmy także zdecydować się, gdy nie potrafimy oddzielić obowiązków domowych od służbowych. W takim wypadku pracując z domu, nie skończymy tak naprawdę niczego i będziemy żyli w przeświadczeniu, że jesteśmy do niczego zarówno na tle zawodowym, jak i domowym.

Mając już powyższe wiadomości, musimy sami podjąć decyzję o tym, który rodzaj pracy jest nam bliższy. W momencie, gdy już zdecydujemy, czy jest to praca zdalna, czy stacjonarna, możemy zacząć poszukiwania. O tym, jak to zrobić pisaliśmy tutaj.