Czy z kreatywności można wyżyć? – zawody artystyczne

Kreatywność jest niezwykle pożądana przez pracodawców na wielu stanowiskach, takich jak kierownik zespołu, manager jak i wszędzie, gdzie nietuzinkowe rozwiązania mogą usprawnić pracę firmy. Dzisiaj skupimy się jednak na typowo artystycznych zawodach oraz przedstawimy szacunkowe zarobki.

Czym dokładnie jest zawód artystyczny?

Samo pojęcie artysta jest szeroko rozumiane i najpewniej znajdzie się wiele osób, które przypiszą temu słowu zupełnie odmienne definicje. Możemy jednak uogólnić, iż jest to osoba, która tworzy różnego rodzaju dzieła, które oparte są tylko i wyłącznie o własną koncepcję i wizję. Osoby, których cechuje dusza artysty, również mogą znaleźć zatrudnienie na rynku pracy czy nawet uzyskiwać przychody ze sprzedaży swoich dzieł.

Najpopularniejsze zawody artystyczne.

  • Fotograf. Praca fotografa jest w ogromnej mierze powiązana ze sztuką. Dodatkowo – istnieje wiele specjalizacji, w których spełniać się może fotograf. Mowa tu więc o fotografii ślubnej, przyrody, krajobrazowej, portretowej, architektonicznej, sportowej, kulinarnej. Ponadto – zarobki profesjonalnych fotografów potrafią być naprawdę zawrotne. W przypadku fotografii ślubnej, zdjęcia z dnia ślubu potrafią wynosić od 2000 do 5000 złotych.
  • Grafik komputerowy. W obecnych czasach graficy komputerowi są niezwykle pożądani, a zatrudnienie mogą znaleźć w licznych branżach. Począwszy od marketingu, projektowania logotypów, okładek na książki czy pracę w branży gier komputerowych. Rynkowe wynagrodzenie dla profesjonalnych grafików zazwyczaj oscyluje w okolicach 5000 złotych. Spora część grafików pracuje jako freelancerzy, więc ich zarobki mogą być zgoła odmienne.
  • Pisarz. Osoby cieszące się lekkim piórem mogą bez większego problemu znaleźć zatrudnienie w wielu branżach. Mowa tu między innymi copywriterach czy content designerach. Ich zadaniem jest tworzenie unikalnych treści, utrzymywanie kontaktu z klientami i społecznością marki. Nawet niedoświadczeni copywriterzy mogą liczyć na zarobki rzędu 3000 złotych miesięcznie. Wraz ze zdobywaną wiedzą i doświadczeniem, rosną także i zarobki.