Negocjowanie wynagrodzenia u nowego pracodawcy – o czym pamiętać?

Po tygodniach żmudnych poszukiwań nowej pracy w końcu zostajemy zaproszeni na rozmowę rekrutacyjną, a wszystko przebiega lepiej, niż nawet moglibyśmy sobie wymarzyć. Rekruter informuje nas, że wkrótce ktoś się z nami skontaktuje – i tak też się dzieje, a my jesteśmy już jedynie jeden krok od podjęcia zatrudnienia. Wydawać by się mogło, że wszystko układa się świetnie – odpowiada nam niemal wszystko, od warunków panujących w firmie, jej położenia czy pozytywnej atmosfery. Jest jednak pewien szkopuł, a mianowicie – proponowane wynagrodzenie. Jak możemy je negocjować?

Negocjowanie wynagrodzenia – dlaczego tak rzadko to robimy?

Rozmowy o finansach należą do szczególnie trudnych, nie dziwi więc, że wiele osób zwyczajnie stara się ich unikać – w szczególności, gdy dopiero co dostały ofertę pracy. Niektórzy mogą zwyczajnie odmówić jej przyjęcia, a jeszcze inni przyjmą ofertę bez wahania,  licząc na to, że z czasem zarobki mimowolnie wzrosną, lub też przygotują sobie odpowiedni grunt do przeprowadzenia takiej rozmowy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by nasze wynagrodzenie negocjować tuż przed oficjalnym przyjęciem pracy – należy jednak odpowiednie się do tego przygotować.

Jak przygotować się do negocjowania wynagrodzenia?

Przede wszystkim – nie możemy po prostu stwierdzić, że proponowane zarobki są zwyczajnie zbyt niskie, a następnie rzucić kwotę iście z kosmosu. Do tego rodzaju rozmów należy się więc odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności powinniśmy dogłębnie zapoznać się z rynkiem pracy i interesującą nas branżą – mowa tu więc o średnich zarobkach, czy też widełkach. Pamiętajmy jednak, że poszczególne zarobki mogą różnić się w zależności od regionu. Istotną kwestią jest również to, jak dobrze prosperującą spółką jest firma, w której mielibyśmy pracować, jak i jej wielkość. Najistotniejsze jest jednak to, by doskonale uargumentować nasze stanowisko w sprawie wyższego wynagrodzenia – powinniśmy więc wyłożyć na stół wszystkie karty, jakimi możemy się pochwalić. Mowa tu przede wszystkim o doświadczeniu zawodowym, dotychczasowych osiągnięciach, ukończonych projektach i tym podobne.